Cursos de formació

20160129 Emblanquiment dental || 29 de gener de 2016

Curs organitzat per l'Associació d'Higienistes i Auxiliars Dentals de Catalunya (AHIADEC) amb la col·laboració del SHIDCAT.

Dates
Des de: Divendres, 29 de Gener de 2016 de 15.00
Fins a: Divendres, 29 de Gener de 2016 a 19.00
 
Ubicació
AHIADEC
C. de Llançà 34
08015 Barcelona
 
Codi Curs: 640
 
DESCRIPCIÓ
Amb la col·laboració de:


Al llarg de la història, el concepte de bellesa ha anat canviant. La importància de les dents dins del conjunt de l'harmonia del rostre va té més rellevància dia a dia. ¿A què és degut? ¿Per què tenim la tendència natural a allargar el màxim possible la joventut? Existeixen una varietat extensa de tractaments, tant a nivell cosmètic, mèdic i quirúrgic, per a aconseguir-ho. Ens agrada agradar-nos i agradar els altres. Lluir un bonic somriure, no només és agradable, sinó que és un clar exemple de salubritat. Però, què succeeix quan el somriure està enfosquit?

PROGRAMA
PART TEÒRICA
1.- Histologia dels teixits dentals.

2.- Etiologia de les alteracions cromàtiques.
   - Diferents tipus de dentincions. 
   - Quan és adequat fer un blanquejament i quan no?

3.- Mecanismes d’acció dels sistemes d’emblanquiment.

4.- Tipus d’emblanquiment.
   - Externs i interns. 
   - Realització d’emblaquiment tant en clínica com el pacient a casa.

5.- Selecció del pacient.
   - Anàlisi de les característiques del pacient a partir de la revisió bucodental.

6.- Procediment clínic.
   - Com col·locar el sistema d’aïllament.
   - Microabrasió dental.
   - Selecció del color.
   - Llum natural.
   - Ordre de la guia de colors.
   - Fotografia clínica.

7-. Desensibilitzants i remineralitzants.
   - Diferents tipus de desensibilitzants.
   - Com actuen?
   - Remineralització de la dent després del tractament d’emblanquiment.

PART PRÁCTICA
Selecció de 2 pacients als quals se’ls practicarà un emblanquiment. 

PROGRAMA PDF
 
DOCENTS
Llicenciada en Odontologia (Universitat de Sevilla). Postgrau d’Endodòncia (SCOE). Postgrau d’Implantologia (SCOE). Pràctica privada especialitzada en gerontologia i pacients especials. Odontòloga a Mútua de Terrassa.
 

20160206 Acte 25è aniversari AHIADEC - Estudiants Higiene Bucodental Barcelona || 06 de febrer de 2016

Dates
Des de: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 de 10 h
Fins a: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 a 14 h
 
Ubicació
INS. SALVADOR SEGUÍ
C. Santander 7-9
08020 Barcelona
 
Codi Curs: 651
 
DESCRIPCIÓ
AHIADEC compleix 25 anys i ho vol celebrar  amb totes les sòcies i socis, amb els estudiants d'Higiene Bucodental, amb la indústria i amb tots aquells professionals vinculats al sector de la salut bucodental que al llarg de tots aquests anys han estat donant suport a la nostra Associació. Al llarg del 2016, l'AHIADEC celebrarà l'aniversari de la seva fundació amb diferents actes commemoratius.

El primer d'aquests és un acte que se celebrarà de manera simultània a Barcelona, Girona, Lleida i Reus, als principals centres formatius de cada província. Els estudiants són els protagonistes del primer acte commemoratiu del 25è Aniversari de l'AHIADEC.
Amb la col·laboració de:


PROGRAMA
09:30 - 10:00 
Acreditacions.

10:00 - 11:00 
Biofilm Oral i Periimplantitis. Relació i implicació clínica. 
Dr. Andrés Pascual.
Llicenciat en Odontologia per la UIC. Màster en Periodòncia per la UIC. Professor associat en Periodòncia (UIC).

11:00 - 12:00 
AHIADEC, 25 anys defensant la professió de l'higienista dental. 

12:00 - 14:00 
Taula rodona: Present i futur laboral de l'higienista dental. 
Moderat per l'AHIADEC.
Amb la participació d'un/a tutor/a del CFGS d'Higiene Bucodental, un/a exalumne del curs 2014-2015, un/a alumne del cursactual 2015-2016 i el Dr. Andrés Pascual.
 
DOCENTS
Llicenciat en Odontologia. Màster en Periodòncia. Professor associat de Periodòncia de la UIC. Pràctica privada exclusiva en Periodòncia i Implants.
 

20160206 Acte 25è aniversari AHIADEC - Estudiants Higiene Bucodental Lleida || 06 de febrer de 2016

Dates
Des de: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 de 9h
Fins a: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 a 14 h
 
Ubicació
INS TORRE VICENS
Avda. Torre Vicens 3
25005 Lleida 
 
Codi Curs: 653
 
DESCRIPCIÓ
AHIADEC compleix 25 anys i ho vol celebrar  amb totes les sòcies i socis, amb els estudiants d'Higiene Bucodental, amb la indústria i amb tots aquells professionals vinculats al sector de la salut bucodental que al llarg de tots aquests anys han estat donant suport a la nostra Associació. Al llarg del 2016, l'AHIADEC celebrarà l'aniversari de la seva fundació amb diferents actes commemoratius.

El primer d'aquests és un acte que se celebrarà de manera simultània a Barcelona, Girona, Lleida i Reus, als principals centres formatius de cada província. Els estudiants són els protagonistes del primer acte commemoratiu del 25è Aniversari de l'AHIADEC.
Amb la col·laboració de:


PROGRAMA
09:30 - 10:00 
Acreditacions.

10:00 - 11:00 
La Periodòncia del segle XXI. Què podem oferir als nostres pacients?
Dra. Vanessa Ruiz
Llicenciada i Doctora en Odontologia per la UIC. Màster i Postgrau en Periodòncia per la UIC. Postgrau Implantologia per la UIC.

11:00 - 12:00 
AHIADEC, 25 anys defensant la professió de l'higienista dental. 

12:00 - 14:00 
Taula rodona: Present i futur laboral de l'higienista dental. 
Moderat per l'AHIADEC.
 • Sra. Eva Toro, Membre Junta de l'AHIADEC
 • Sra. Mercedes Martínez, Tutora del CFGS d'Higiene Bucodental
 • Sr. Johan Sebastian Meneses, Ex-alumne del curs 2014-2015
 • Sra. Alma Domínguez, Alumna del curs actual 2015-2016
 • Dra. Vanessa Ruiz, Llicenciada i Doctora en Odontologia

PROGRAMA PDF


 
DOCENTS
Llicenciada i Doctora Odontologia. Màster i Postgrau Periodòncia. Postgrau Implantologia. Pràctica exclusiva en Periodòncia a Centre Mèdic Teknon, Barcelona, i Bränemark Osseointegration Center, Lleida. Diploma Estudis Avançats Tècniques Clíniques Odontostomatologia. Postgrau Estètica Dental Avançada. Col·laboradora i Coordinadora servei Periodòncia Bränemark Osseointegration Center.
 

20160206 Acte 25è aniversari AHIADEC - Estudiants Higiene Bucodental Girona || 06 de febrer de 2016

Dates
Des de: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 de 10 h
Fins a: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 a 14 h
 
Ubicació
INS. NARCÍS XIFRÀ I MASMITJÀ
Pg. Sant Joan Bosco 1
17007 Girona 
 
Codi Curs: 652
 
DESCRIPCIÓ
AHIADEC compleix 25 anys i ho vol celebrar  amb totes les sòcies i socis, amb els estudiants d'Higiene Bucodental, amb la indústria i amb tots aquells professionals vinculats al sector de la salut bucodental que al llarg de tots aquests anys han estat donant suport a la nostra Associació. Al llarg del 2016, l'AHIADEC celebrarà l'aniversari de la seva fundació amb diferents actes commemoratius.

El primer d'aquests és un acte que se celebrarà de manera simultània a Barcelona, Girona, Lleida i Reus, als principals centres formatius de cada província. Els estudiants són els protagonistes del primer acte commemoratiu del 25è Aniversari de l'AHIADEC.
Amb la col·laboració de:


PROGRAMA
09:30 - 10:00 
Acreditacions.

10:00 - 11:00 
Les malalties periodontals. 
Dra. Imma Font.
Llicenciada en Odontologia. Màster en Periodòncia . Diplomada en InfermerIa.

11:00 - 12:00 
AHIADEC, 25 anys defensant la professió de l'higienista dental. 

12:00 - 14:00 
Taula rodona: Present i futur laboral de l'higienista dental. 
Moderat per lAHIADEC.
 • Sra. Maria Rosa Agudo, Membre Junta de l’AHIADEC
 • Sr. Marc Oliva, Tutor del CFGS d’Higiene Bucodental
 • Sra. Laura Farré, Ex-alumna del curs 2014-2015
 • Sra. Adriana Rodríguez, Alumna del curs actual 2015-2016
 • Dra. Imma FontLlicenciada en Odontologia.

PROGRAMA PDF
 
DOCENTS
Llicenciada en Odontologia per la UB. Diplomada en Infermeria per la UdG. Diploma d'Estudis Avançats en Odontologia per la UB. Màster en Periodòncia per la UB. Professora del CFGS Higiene Bucodental a l'Institut Narcís Xifrà de Girona. Pràctica privada exclusiva en periodòncia, implantologia i medicina oral. Pràctica com a odontòloga a la Sanitat Pública de l'IAS.
 

20160206 Acte 25è aniversari AHIADEC - Estudiants Higiene Bucodental Reus || 06 de febrer de 2016

Dates
Des de: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 de 10 h
Fins a: Dissabte, 6 de Febrer de 2016 a 14 h
 
Ubicació
INS. BAIX CAMP
C. Jacint Barrau 1
43201 Reus
 
Codi Curs: 654
 
DESCRIPCIÓ
AHIADEC compleix 25 anys i ho vol celebrar  amb totes les sòcies i socis, amb els estudiants d'Higiene Bucodental, amb la indústria i amb tots aquells professionals vinculats al sector de la salut bucodental que al llarg de tots aquests anys han estat donant suport a la nostra Associació. Al llarg del 2016, l'AHIADEC celebrarà l'aniversari de la seva fundació amb diferents actes commemoratius.

El primer d'aquests és un acte que se celebrarà de manera simultània a Barcelona, Girona, Lleida i Reus, als principals centres formatius de cada província. Els estudiants són els protagonistes del primer acte commemoratiu del 25è Aniversari de l'AHIADEC.
Amb la col·laboració de:


PROGRAMA
09:30 - 10:00 
Acreditacions.

10:00 - 11:00 
Pasió pel pacient. Paper de l'higienista per aconseguir l'excel·lència a la clínica dental.
Dra. Conchita Curull.
Llicenciada en Odontologia. Màster en Periodòncia. Diploma en Implantologia.

11:00 - 12:00 
AHIADEC, 25 años defensant la professió de l'higienista dental. 

12:00 - 14:00 
Taula rodona: Present i passat laboral de l'higienista dental.
Moderar per l'AHIADEC.
 • Sr. Pere Lluís Serrano, Vicepresident de l'AHIADEC
 • Sr. Josep Costa Ramon, Tutor del CFGS d'Higiene Bucodental 
 • Sra. Sílvia Martín Álvarez, Ex-alumna del curs 2014-2015
 • Sra. Maria del Mar Fernández Campos, Alumna del curs actual 2015-2016 
 • Dra. Conchita Curull, Llicenciada en Odontologia.
PROGRAMA PDF

 
DOCENTS
Llicenciada en Odontologia per la UB. Màster en Periodòncia per la UB. Diploma en Implantologia per la Universitat de Gotemburg. Pràctica privada de Periodòncia, Implantologia i Estètica Dental a Tarragona.